Urodzony 05.02.1973 w Dębicy. Absolwent Szkoły Muzycznej I Stopnia w Dębicy w klasie fortepianu prof. Krystyny Stępień oraz Państwowego Liceum Muzycznego w Rzeszowie w klasie fortepianu prof. Katarzyny Markielowskiej - Kołodziej (po części także organów w klasie prof. Klemensa Gudla). Brał udział m. in. w: Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach (1993), Kursach Muzyki Dawnej w Słupsku (1996), Międzynarodowych Kursach Muzyki Współczesnej i Komputerowej w Stuttgarcie (dwukrotnie - w latach 1997 i 1999) (jako stypendysta Rządu Badenii i Wirtembergii), w Warsztatach Sztuki Multimedialnej i Muzyki Improwizowanej w Sopocie (1999), Międzynarodowych Kursach Muzyki Elektronicznej Accanthes/IRCAM w Krakowie (2000) (jako stypendysta Rządu Francuskiego oraz Stowarzyszenia Artystycznego „Muzyka Centrum”). Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich w Krakowie w roku 2002.

Uprawia wielorakie formy muzycznej działalności występując w różnych składach: poczynając od solowych recitali fortepianowych, organowych bądź syntezatorowych, poprzez kameralistykę - zarówno akustyczną jak i elektroakustyczną, aż do występów chóralnych i orkiestrowych. Ma za sobą wiele nagrań w różnych studiach nagraniowych - m. in. w Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie, Sanoku, Warszawie, Stuttgarcie, Częstochowie, Winnicy.

Czerny uprawia wielorakie formy działalności muzycznej. Zajmuje się: improwizacją, kompozycją, wykonawstwem utworów innych kompozytorów, programowaniem syntezatorów (tworzeniem nowych barw), reżyserią dźwięku.

W latach 1987 - 1994 był członkiem następujących zespołów prowadzonych przez ANDRZEJA BONARKA: „Teenbeat”, „Nie Znam Tego Człowieka”, „Zespół Kameralny Bonarka”, „Charlie Winorośl”.

Od 1995 roku jest członkiem zespołu „Marana-tha” prowadzonego muzycznie przez AGNIESZKĘ SZCZEPAŃSKĄ, a duchowo przez ks. KRZYSZTOFA PASYKA. Zespół wydał płytę pt. „DZIECI ŚWIATŁOŚCI” (2002) oraz „BYLE DO NIEBA” (2003).

W 1996 roku zainicjował społeczną akcję zbierania funduszy na remont starego fortepianu firmy Steinway w Szkole Muzycznej w Dębicy. W 1997 roku brał udział w nagraniach oratorium pasyjnego zrealizowanych dla Rzeszowskiej TVP wraz z Dębickimi chórami, solistami i orkiestrą PSM w Dębicy pod dyrekcją PAWŁA ADAMKA grając na organach bazyliki oo. Bernardynów w Leżajsku.

Jest autorem płyty z oktofoniczną muzyką elektroniczną pt. „PASTISZ W STYLU EKLEKTYCZNYM” (1997).

Wraz z IRENEUSZEM SOCHĄ nagrał i opublikował płytę „MIKROSŁUCHOWISKA” (1998).

Wydał płytę zawierającą zapis dwufortepianowego improwizowanego recitalu solowego jaki dał w auli Liceum Muzycznego w Rzeszowie (1998).

Jest pomysłodawcą i głównym sprawcą powstania płyty z udziałem pięciorga pianistów pt. „AKSAMITNOŚĆ DLA KRZYSIA” (1999/2000).

Jest autorem sekstofonicznej muzyki do obrazów malarki URSZULI GAWIN (2000) (3 CD).

Od jesieni 2000 do wiosny 2002 był członkiem Scholi Rzymskiej – zajmującej się wykonawstwem chorału gregoriańskiego - działającej przy Duszpasterstwie Akademickim „BECZKA” w klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie.

Jest także autorem następujących płyt: „MINIMALMUSIC” (1999 – 2001); „POST SCRIPTUM” (2001); „CZTERY LAMENTACJE” (2001 – 2002).

Od roku 2001 współpracuje z JANUSZEM WOŚKIEM i grupą TEATROGEN. Owocem tej współpracy jest m. in. płyta „TĘCZAŁ: REE – 67 (KOLOROFON)” wydana w roku 2002.

W sierpniu 2001 oraz w październiku 2002 wziął udział w warszawskim „GALIMADJAZIE” PATRYKA ZAKROCKIEGO.

Przez kilka miesięcy roku 2002 był członkiem kameralnego zespołu wokalnego „ANONYMUS” – działającego przy kościele św. Krzyża w Krakowie i zajmującego się wykonawstwem muzyki dawnej.

W maju i czerwcu 2003 wziął udział w warszawskich „KONSTELACJACH” KAROLINY WOJACZEK.

Jest autorem tabeli dotyczącej "Das Wohltemperierteklavier" J. S. Bacha, w której zestawił czasy wykonań poszczególnych części tegoż dzieła przez kilkunastu różnych artystów działających na przestrzeni niemal całego XX wieku (lata 1933 - 1999).

W roku 2000, na zaproszenie BOLESŁAWA BŁASZCZYKA, opracował własną interpretację „4’33’’” Johna Cage’a. Polega ona na skomponowaniu utworu na szumy własne miksera cyfrowego. Prawykonanie odbyło się latem 2002 roku w Krakowie, w ramach Międzynarodowych Kursów Kompozytorskich.
Jest czynnym, koncertującym muzykiem; występował m. in. w: Warszawie, Krakowie, Tarnowie, Rzeszowie, Zamościu, Częstochowie, Nowym Sączu, Nowym Wiśniczu, Mielcu, Leżajsku, Wieliczce, Dębicy, a także w Winnicy i Żytomierzu na Ukrainie. Dwa utwory jego autorstwa wykonywane były w Stuttgarcie w ramach kursów w których uczestniczył.
Jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „APEIRON”.
W latach 1996 – 1997 był nauczycielem fortepianu i akompaniatorem w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Dębicy. Od maja 2001 do lutego 2002 był realizatorem dźwięku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od lipca 2001 do października 2002 był organistą w kościele p. w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stadnikach. Od października 2002 do września 2003
był realizatorem dźwięku w Galerii Off w Warszawie. Od września 2003 jest realizatorem dźwięku w studiu Clara w Winnicy na Ukrainie.

www.czerny.art.pl